Ръководство за потребителя
1. Общи положения
“Делфи” е национална информационна система за фирмена информация, разработена от “Информационно обслужване” АД въз основа на договор с Висшия съдебен съвет, Министерство на правосъдието и окръжните съдилища.
НИС “Делфи” представлява електронен вариант на търговските регистри, създадени и поддържани във фирмените отделения към окръжните съдилища и Софийски градски съд. Обновяване на базата данни се извършва ежедневно.
НИС “Делфи” съдържа данните за всички фирми, регистрирани по условията на Указ 56 и Търговския закон, от 1989 г. до днес.
Данните се съхраняват в законово определен срок, което осигурява на потребителите предимството да разполагат с желаната от тях информация в дългосрочен период от време.
Към момента НИС ”Делфи” съдържа информация за около 1,3 милиона фирми и 3 милиона лица свързани с тях.
Информацията за даден стопански субект в НИС”Делфи” включва: име на субекта, вид – едноличен търговец, ЕООД, АД, сдружение с обществено полезна дейност и т.н., статус – действаща, закрита, в ликвидация и т.н., дата на регистрация, съдебно решение, съд на регистрация, фирмено дело, седалище, предмет на дейност и цели, участници във фирмата и информация за тях, забележки по вписаните обстоятелства.
Особен елемент на НИС ”Делфи”, отличаващ го от съществуващите в страната електронни регистри е Единният фирмен номер (ЕФН). Той е уникален за всеки регистриран стопански субект и е валиден за целия период на нейното съществуване, включително и след ликвидацията и заличаването му от Търговския регистър в съответния окръжен съд или Софийски градски съд.
2. Ползване на НИС”Делфи” през WEB
WEB адресът за достъп до НИС ”Делфи” е http://delfi.is-bg.net.
В заглавната страница потребителят въвежда своите потребителско име и парола, както и цифровия код за сигурност. Следва страницата с формата за търсене в НИС ”Делфи”. Възможните параметри за търсене са по име на фирма, по имената на участващо лице, по ЕГН на участващо лице, по номер на дело и съд на регистрация или по уникалния единен фирмен номер за НИС”Делфи” – ЕФН.
Търсенето в системата се извършва само по един от основните параметри с възможност за комбинация по параметър "съд на регистрация.". При търсене при повече от един основен параметър се търси само по първия параметър в следният ред: ЕФН, номер на дело и съд на регистрация, име на фирма, ЕГН, имена на участващо лице. Допълнителните параметри се игнорират.
При търсене по основните параметри "Име на фирма", "Име на участващо лице", "ЕГН на участващо лице" същите могат да се комбинират с показател "Съд", ако предварително се знае съда на регистрация на търсената фирма. За търсене по параметър “дело/ година” задължително трябва да се избере съд на регистрация.
При търсене по “Име на фирма” е позволено да се използват малки или главни букви на кирилица(ако е нужно и латиница), празен интервал и символите ‘/’, ‘-‘, ‘.’.
При търсене по “Име на участващо лице” е позволено да се използват малки или главни букви на кирилица и празен интервал.
При търсене по “Име на фирма” търсенето се извършва по съвпадение на зададените символи и началните символи от имената на фирмите, записани в базата данни.
Пример: Търси се фирма "стендо", но потребителят не е сигурен в името дали е "стендо" или "стенто". В такъв случай в полето за име на фирма се подава "стен", резултатът от търсенето ще бъде списък на фирми, чието име е "стен" или името започва със "стен" и са с някакво друго продължение.
Резултатите от търсенето могат да се разделят на два вида: кратък отговор - когато на зададените параметри за търсене отговарят няколко фирми и пълен отговор – пълната информация за дадена фирма.
Краткият отговор включва поредица от фирми с информация за ЕФН, град на регистрация и име на фирма. Максималният брой фирми е 100. Ако броят на намерените фирми надвишава 100, трябва да се зададат по-прецизни критерии за търсене за да се конкретизира резултатът.
От страницата с кратката информация за фирмите (списък с фирмите) в основния прозорец след натискането на бутона с ЕФН на фирмата се отваря нова страница, съдържаща пълната информация за дадена фирма.
В секцията за участващи лица в пълния отговор ЕГН на дадено българско физическо лице е активен линк, чрез който се реализира услугата – “Свързани лица”. Със следването на този линк се връща кратък отговор с фирмите, в които участва това лице. Внимание: при това търсене е възможно да има фирми, в които участва даденото лице, но те да не бъдат намерени и визуализирани в отговора. Не всички лица в системата “Делфи” са записани със своето ЕГН, поради тази причина се препоръчва допълнително търсене и по име.
Системата предоставя допълнителна информация за стопанските субекти. Тази информация включва обстоятелства: „Непарични вноски” , „Вид, клас, права на акции”, „Запори и особени залози” и „Клонове на търговци”:
„Непарични вноски” - съдържа информация за непаричните вноски, вписани по партидата на търговеца.
„Вид, клас, права на акции” - съдържат информация за акциите, вписани по партидата на търговеца.
„Запори и особени залози” - съдържа информация за запорите и особените залози, вписани по партидата на търговеца.
„Клонове на търговци” - съдържа информация за клоновете на търговеца, отразени по партидата на принципала във фирмените отделения на окръжните съдилища или Софийски градски съд по седалище на принципала. Информацията за клоновете по партидата на принципала, включва само такива, разкрити след настъпилите промени в режима на регистрация на клонове в Търговския закон, обнародвани в „Държавен вестник” брой 58 от 2003 г.
Допълнителната информация е обособена в отделни блокове в края на пълната справка за дадената фирма. Тази допълнителна информация присъства само в справката на фирми, по чиято партида съществуват записи, т.е. тя не е задължителна за всички фирми.
Поради големия обем на информация в главите “Запори и особени залози” и „Клонове на търговци”, същите са отделени най-накрая на информационната справка. Използва се хиперлинк в заглавието на допълнителните секции със следването, на които се визуализира пълната информация в същия прозорец на браузера.
Съдържание на информацията в пълната справка отнасяща се до данни за архивиране на делото (горен десен ъгъл): Фирмените дела след прекратяване на юридическото лице или на дейността на едноличния търговец, както и на пререгистрираните търговци по параграф 4 от Преходните и заключителни разпоредби на Закона за търговския регистър в Агенцията по вписванията се внасят в архива.
Преди внасянето им в архива делата се вписват в архивната книга по групи според вида и характера им, като във всяка група се подреждат по реда на образуването им. На всяко архивно дело се слагат:
1) дата архив – датата, на която делото е архивирано;
2) номер архив – номерът, под който делото е заведено в архива (този номер е различен от номера на самото дело);
3) връзка архив – номерът на връзката (архивната папка), в която е поставено архивираното дело.
Всяка година се архивират дела, като винаги се започва от архивен No 1 и връзка No 1.
Във всяка връзка има различен брой дела – респ. архивни номера. Броят на делата във връзката се определя от техния обем.